Po vydaní monografie s názvom Medvedzie – malá časť zeme… v roku 1997 zameranej hlavne na históriu rodu Medveckých a Medveczkých z Medvedzia a Malého Bysterca sa okolo jej tvorcov Anny Čelkovej, Daniela Kacíra, Gustáva Pikulíka a vydavateľa Miroslava Medveckého sformovala skupina nadšencov, ktorí sa začali zaujímať o históriu a genealogický výskum rodu.


Vyústením týchto snáh bolo založenie Občianskeho združenia Medvedzie (OZM) 15. 12. 1999. Predsedom sa stal Jozef Medvecký, podpredsedníčkou Anna Čelková a konateľom Daniel Kacír.


Občianske združenie si vytýčilo za cieľ združovať ľudí rôznych národností a rozvíjanie ich vzájomných vzťahov a kontaktov na základe rodovej príbuznosti a propagáciu Slovenska v zahraničí:

Podporovať rozvíjanie medziľudských vzťahov a kontaktov na základe rodovej príbuznosti na Slovensku i v zahraničí, organizovať spoločensko

– kultúrne stretnutia, aktivizovať záujem o históriu rodu, aktivizovať záujem o veci verejné, vydávať publikácie, zhromažďovať informácie z histórie a súčasnosti rodu, organizovať odbornú a finančnú pomoc pre talentovaných mladých ľudí, pripravovať rôzne aktivity pre členov i nečlenov združenia, vytvárať podmienky na spoluprácu s inými regiónmi v oblasti kultúry a turizmu, zviditeľnenie regiónu Oravy pre domácich i zahraničných návštevníkov, pripravovať svetové stretnutie rodu Medveckých a tým prezentovať toleranciu, porozumenie a spoluprácu ako prirodzenú súčasť ľudskej existencie medzi národmi a národnosťami.


Občianske združenie Medvedzie od roku 1996 úzko spolupracovalo s nadáciou URSUS (Medveď), ktorá vznikla v roku 1996 v maďarskom meste Aszód.

Členovia OZM sa zúčastnili štyroch stretnutí príslušníkov rodu Medveckých a Medveczkých organizovaných nadáciou URSUS v maďarských mestách Aszód, Székesfehérvár, Vácegres a v Budapešti.